Praskasto zlato

Cimet je zimzeleno drvo, visine 5–15 metara, koje potice sa Cejlona (Sri Lanka) i pominje se kao zacin još od 2800. godina pre nove ere. Najvise se gaji, pored Sri Lanke, u Kini, Indiji i Indoneziji. Kod nas se koristi kao prah ili kao kora od drveta. U proslosti je u evropskim zemljama cimeta bilo u malim kolicinama, pa je bio skup kao zlato. Zbog prijatnog mirisa i lekovitih sastojaka, koristi se kao začin, ali i kao lek. Materija koja cimetu daje miris slicna je kamforu. Zanimljivo je da se u ishrani kao zacin koristi kora, a ne plod. Iz ploda se cedi vosak koji se koristi za mirisne svetiljke. Od listova se cedi etericno ulje za spravljanje cimetove vode, ulja ili tinkture. Cimet je aromatik, korigens, hemostatik, stomahik, nervinum, adstrigens i dezinficijens probavnih organa. Punokrvni i lako uzbudljivi ljudi ga ne podnose. Cimet jaca srce i zeludac, ozivljuje zivce i osvezava krv, pomaze kod slabe probave, stvaranja previse kiseline i sluzi u zelucu, kod grcevitog povracanja, krvavih proliva, krvarenja iz materice, te kod prejake i preduge menstruacije ili posle porodjaja, stimulise mokrenje i deluje protiv gihta.
SAVET
Kuvano vina s cimetom za zimske dane: u 1 l belog vina staviti koru od cimeta, 10 klincica i 100 grama šecera, zagrejati do vrenja, poslužiti vruce. Uzivajte!
Interesantno je da cimet poboljsava i vizuelno pamcenje i brzinu reagovanja, a zvake sa ukusom cimeta upotrebljavaju se protiv neprijatnog zadaha.

Comments

Popular posts from this blog

Biljka koja "ne voli" dugo potapanje

Kineska trešnja

Biljka protiv pošasti