Kako sapun nastaje.../ Wie Seife hergestellt wird



Sapuni su u Evropi sve do sredine 19. veka bili pravi luksuz i gotovo nepoznanica za većinu stanovništva "starog" kontinenta, iako su ga Vavilonci koristili još 2800 godine pre nove ere, a stari Egipćani su njime lečili kožne bolesti. I Feničani su znali za njega, a Gali su sapun koristili za negu kose, dok je u Pompeji postojala prava proizvodnja istog. Naši pretci su znali kolika je važnost sapuna, pa je pitanje zašto savremen svet sve manje vodi računa o tome šta koristi. 
 
Domaći sapuni su tek za određene, a većina više poverenja ima u industriju, koja štedi na kvalitetnim sirovinama kako bi imali novca za skupe reklame kojima bombarduju potrošače. No, svako koje bar jednom probao domaći sapun, više nije kupao "poznate" marke.
 
Sapuni su po hemijskom sastavu soli masnih kiselina. Nastaju delovanjem baze na masne kiseline, kada dolazi do formiranja molekula sapuna i tri molekula glicerina. U toku saponifikacije, osim sapuna dobija se i glicerin. Kod industrijske proizvodnje, glicerin se izdvaja, prerađuje i koristi kao dodatak kozmetičkim preparatima. Dok, pri izradi domaćih sapuna glicerin ostaje tamo gde mu je i mesto - u sapunu!
 
Pri izradi domaćih sapuna najčešće se koristi hladan i topao postupak. Lično više volim i koristim topli.
 
Hladnim postupkom se naziva proces mešanja ulja i rastvora natrijum hidroksida bez dodatnog zagrevanja. Odnosno ulja se tek malo zagreju (kokosovo, palmino ulje) kako bi se otopila (30 - 35 stepeni C). Polutečna masa se zatim izliva u kalupe i posle 24 - 48 sati vadi iz njih i seče. Zatim sledi dug period zrenja sapuna. U zavisnosti od ulja koja se koriste, taj period može da traje od 2 - 6 nedelja. Zato vreme se u sapunu odvija proces saponifikacije i sapun se NE SME koristiti. Sapun koji nije zreo ako se koristi, može da isuši kožu, ali i da izazove rane, u zavisnosti od količine natrijum hidroksida. Tek posle zrenja je spremam za korišćenje, a što duže stoji to je bolji.
 
Prednosti hladnog postupka: ovim putem se dobijaju sapuni jasnih ivica i oblika, a sami sapuni imaju zadivljujuću teksturu, mogu se mešati boje te su uglavnom šareni i glatki. Sam postupak traje oko 45 minuta do izlivanja u kalupe.
 
Nedostatak ovog procesa je to što natrijum hidroksid ubija sve organsko što postoji u sapunu. Od svih plemenitih dodataka koji se stavljaju na kraju u sapunu ostaje samo lep izgled i dobar miris i to pod uslovom da se koriste mirisi otporni na kaustičnu sodu.
 
Vrući postupak podrazumeva "kuvanje" sapuna. Mešavina ulja i rastvora natrijum hidroksida se dodatno zagreva, sve dok se saponifikacija potpuno ne završi, odnosno dok se natrijum hidroksid potpuno neutrališe.
 
Nedostatak ovog procesa je što dugo traje, a sapun ima rustičan izgled, bez glatkih i jasnih ivica. Teško je napraviti bilo kakav oblik, a još teže ga je ukrasiti bojama.
 
Prednost ovog postupka je što se posle prohlađivanja mogu umešati sastojci koji će oplemeniti sapun: biljna ulja, lekoviti bilje, eterična ulja... a da oni pri tom ne gube svoje vrednosti. Ovako dobijen sapun se može odmah koristiti, iako se preporučuje da odstoji bar nedelju dana kako bi se sastojci lepo sjedinjili, a sapun se osušio. Zbog specifičnosti ovi sapuni su uglavnom skuplji u odnosu na ostale prirodne sapune.




Popular posts from this blog

Kineska trešnja

Biljka koja "ne voli" dugo potapanje

Biljka protiv pošasti