Bogatstvo je u žutom i zelenom...



Promena spoljašnje temperature, atmosferskog pritiska i procenta vlage u vazduhu ne utiče samo na nervni sistem i hronične bolesnike, već ostavlja i negativne posledice na kožu kao najvećem organu ljudskog tela. Koža trpi udare vetra, negativna zračenja, ali je i indikator stanja organizma, zato je neophodno obratiti pažnju na sve što jedemo ili pijemo kako ne bi morali da lečimo pojave usled nepažnje. Najpre, potrebno je obezbediti dovoljno vitamina i minerala organizmu i dovoljan nivo hidratacije. Vitamini i minerali, kao što su kalijum, kalcijum, magnezijum i gvožđe, potrebni su organizmu ne samo da bi smo bili zdravi i osećali se tako, već i da bi izgledali lepo. U nedostatku vitamina i minerala, koža i kosa mogu biti oštećene i sklone daljem oštećenju i neotpornosti pri kontaktu sa suncem. Najbolje je unositi čistu vodu, ali i biljne čajeve, ako je moguće bez šećera. Čajevi sadrže antioksidanse i imaju antibakterijska svojstva, što praktično znači da mogu neutralisati neke bakterije koje ishranom unosimo u organizam. Tkođe, čajevi su i odlični diuretici. Utiču na proizvodnju serotonina koji je zadužen za prenos informacija u mozgu, tako da utiču na koncentraciju, ali i na raspoloženje, san, memoriju. Preporučujem isključivo čajeve u rinfuzi, a još bolje je praviti ih od svežeg bilja. Čajevi u filter vrećicama, u većini, su napravljeni od ostataka biljki za preradu, te se ne oseti ni pun ukus biljke, istovremeno smanjena je i lekovitost same biljke. Ukoliko kupujete sušeno bilje, ili ga sami sušite, dobro je da znate da može da stoji dve godine, a da ne izgubi svoja svostva. Trebalo bi da ih čuvate u hermetički zatvorenim posudama, staklenim, nikako limenim, u najgorem slučaju u papirnatim vrećama. Čaj obično kuvamo tako što ga prelijemo vrelom, tek proključalom vodom što je greška, voda bi trebalo da odstoji par minuta pre prelivanja. U suprotnom, listovi mogu da otpuste gorke ukuse koji će čaj učiniti neukusnim. Takođe, nije preporučljivo da pijete 2 dcl čaja, jer niko ne može da popije tu količinu vrele vode, a sa dužim stajanjem čaj gubi svoja svojstva. Zato pokušajte da pijete 100 ml i to tako što ćete čaj popiti iz par gutljaja. Čajeve bi trebalo piti nezaslađene, ako ne možete, izbegavajte šećer kao zaslađivač, koristite med. O ovome sam pisala u predhodnim postovima, zato sve dodatne informacije o pravilnom postupanju sa biljkama nađite u arhivi.
U ovo doba godine uglavnom preporučujem čajeve od kantariona, lavande i koprive. Razlog leži u činjenici da možete da ih sveže nađete u prirodi, a ako dovoljno naberete obradovaćete sebe i tokom zime.
Kantarion je poznat po svojim antibakterijskim i antiviralnim dejstvima, a zahvaljujući protivupalnom dejstvu koristi se kod rana i opekotina. Poslednjih godina kantarion postaje sve popularniji kao sredstvo u borbi protiv depresije. U poređenju sa antidepresivima kantarion je jednako efikasan, a pokazuje i manje neželjenih dejstava. Kantarion se koristi i kod strahova, poremećaja raspoloženja u menopauzi, opsesivno-kompulsivnog poremećaja i sezonskih depresija. Kantarion sprečava razgradnju serotonina, dopamina, norepinefrina, koji su odgovorni za dobro raspoloženje i na taj način smanjuje simptome depresije. Kantarion doprinosi u tretmanu inflamatornih procesa na koži i površinskih rana tako što smanjuje upalne procese kože. Pošto sadrži fotosenzitivne komponente, treba voditi računa o mogućnosti razvoja reakcija kod osetljivih osoba, naročito u letnjim mesecima (NE KORISTI SE ZA DOBIJANJE “BOJE”, već samo nakon sunčanja), povećava mogućnost nastanka opekotina. Kantarion deluje protiv brojnih Gram pozitivnih i Gram negativnih bakterija i virusa. U kućnim uslovima uz redovno pijenje čaja od kantariona, možete napraviti i svoj “handmade” macerat koji ćete koristiti kao prvu pomoć u slučaju poderotina, ogrebotina, nakon ujeda insekata, ali i posle sunčanja. Može se nanositi i na kožu lica kako bi se ista “nahranila”. “Kućni” macerat pravite tako što 500gr kantariona prelijete sa 700ml baznog ulja, najbolje maslinovog. Ostaviti masu u staklenoj tegli, obavezno veće mililitraže i zatvorite poklopcem. Tegla treba da stoji 14 dana da suncu uz povremeno mućkanje ili mešanje. Nakon tog perioda procediti ulje, nekoliko puta dok ne dobijete pročišćenjo ulje, bez trunčica, zatim prespete dobijenu tečnost i čuvate na tamnom i suvom mestu.
Kopriva je jedna od najlekovitijih biljaka, a najčešće se koriste list i koren koprive. Koristi se za pročišćavanje krvi i pojačavanje izlučivanja tečnosti iz organizma, pa je našla primenu kod svih oboljenja izazvanih akumuliranjem toksina u organizmu (ekcemi, glavobolje, reumatizam, giht, artritisi). Kopriva ima blagotvorno dejstvo kod raznih oboljenja koja nastaju kao posledica preteranog opterećenja jetre, žuči, slezine i bubrega toksičnim materijama. Jetra i bubrezi su odgovorni za prerađivanje i izlučivanje štetnih materija iz organizma. Kura čajem od koprive upotrebljenim u vidu 2-3 šoljice tokom dana čini da se čovek relativno brzo mnogo bolje oseća, vraća mu se energija i snaga. Kopriva je bogata gvožđem, pa se koristi kod anemija. Kopriva sadrži brojne vitamine i minerale, pa je neki travari smatraju za prirodni multimineralni i multivitaminski kompleks. Kopriva sadrži komponente koje regulišu nivo slobodnih androgena (muških polnih hormona), posledično se povećava metabolizam u otečenom tkivu prostate, eliminiše se zastoj tečnosti i otvaraju suženi mokraćni putevi. Kopriva se primenjuje i protiv opadanja kose i peruti u vidu šampona i tinktura za utrljavanje u koren kose, ali i kao čaj i tinktura za unutrašnju upotrebu. Kod gihta i reumatskih oboljenja kopriva se primenjuje i u vidu kupki, oko 200g lista koprive se stavi u kupku. Kopriva stimuliše rad organa za varenje, smanjuje bolove u želucu, stimuliše sekreciju želudačnih žlezda, stimuliše funkcionisanje jetre, žuči, slezine i pankreasa. Doprinosi regulaciji nivoa šećera u krvi, zahvaljujući uticaju na gušteraču. Smatra se da utiče i na smanjenje holesterola u krvi, pa usporava procese ateroskleroze. Čaj od koprive se priprema tako što se u proključalu i malo ohlađenu vodu stavi kafena kašičica koprive, poklopi se i ostavi da odstoji par minuta. Čaj ne treba kuvati, posle par minuta stajanja procedi se i pije u gutljajima. Preventivno se čaj od koprive pije samo jednom dnevno, a kod lečenja bolesti od 2-3 šoljice do 2 litre dnevno. Koristi se i u vidu tinktura (alkoholni ekstrakt).
Za razliku od gore pomenutih biljaka za kraj se ovo su namirnice koje imaju negativan i štetan uticaj na izgled i zdravlje vaše kože: brza i začinjena hrana, masna hrana, kao što su svinjsko meso ili prerađevine od svinjskog mesa, slatkiši, mleko i mlečni proizvodi sa visokim procentom mlečne masti. Ovakve namirnice, doprinose da se u organizam dopremi veliki broj toksina i drugih štetnih materija, a to rezultira direktnom pojavom, bubuljica, akni, mitisera i drugih neprijatnih i nepoželjnih promena na koži.

Comments

Popular posts from this blog

Kineska trešnja

Biljka koja "ne voli" dugo potapanje

Biljka protiv pošasti